Prawdziwa natura człowieka

Czytelnicy mają to do siebie, że lubią poznawać nowych bohaterów, którzy czasem stają się dla nich jak przyjaciele. W szczególności, jeżeli mamy większą ilość serii z takimi samymi bohaterami. W tym nie ma nic złego, ponieważ dzięki temu możemy poznać zupełnie inne, czasem nieznane nam osobowości – chociażby tylko na kartach książki. Czasem można porzucić swoich ulubieńców na chwilę, aby poznać swoją prawdziwą naturę. Jest wiele takich książek odnoszących się do natury człowieka i jej prawdziwego znaczenia. Jedną z takich książek są “Bieguni” Olgi Tokarczuk (https://www.taniaksiazka.pl/bieguni-olga-tokarczuk-p-553594.html).

Ponadczasowe dzieło

Co przemawia za tym, żeby wziąć do ręki tą książkę? Chociażby taki fakt, że jest to dzieło ponad czasowe, którego treść będzie długo ważna, nawet po tym jak już nas nie będzie na tym świecie. Drugim powodem, który niejako zmusza nas do przeczytania tej książki jest to, że pozycja pochodzi od polskiej noblistki, która już od dawna jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci na rynku literackim. Olga Tokarczuk jest taką osobą, której nikomu nie trzeba przedstawiać. To dzięki niej można poznać życiowe opowiadania, które są czasem fikcyjne, ale opowiadają o człowieku. To dzięki niej można zrozumieć pewne momenty, które można przekuć na coś lepszego, szczęśliwego. Tym razem w książce “Bieguni” człowiek ma szansę na to, aby poznać swoją naturę podróżnika. Może nie do końca każdy z nas zdaje sobie z niej sprawę, ale tak naprawdę mamy w sobie coś takiego, żeby pokochać podróżowanie. W końcu niektórzy z nas maja naturę domowników. Ale i tak będziemy zawsze dążyli do tego, aby się przemieszczać.

Od nomadów i koczowników

Olga Tokarczuk rozpoczyna od nomadów i koczowników, którzy nigdy nie potrafili w jednym miejscu długo zostać. Zawsze dążyli do tego, aby za jakiś czas znaleźć nowe miejsce dla siebie, gdzie na pewien czas zostaną. Ludy już od wiek wieków wędrowały zmieniając swoje miejsce zamieszkania. Dzisiaj nie ma czegoś takiego, aby całe plemiona szukały nowego domu, ponieważ prowadzimy bardziej osiadły tryb życia. To jednak nie oznacza faktu, że i tak nie dążymy do tego, aby się nie poruszać. W końcu już nie raz słyszało się o kobietach, które w swoich torebkach mają szczoteczkę do zębów na wypadek gdyby miały rozpocząć podróż. Są też takie osoby, które swój cały dobytek potrafią spakować w dziesięć minut, aby móc za chwilę przeprowadzić się do zupełnie innego miejsca. Może nie dla wszystkich jest to do końca zrozumiałe, ale taka jest prawdziwa natura człowieka – podróżnika.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com